תיירות יד מרדכי

אתרי המורשת בקיבוץ יד מרדכי

museum-1

מוזיאון יד מרדכי "משואה לתקומה"

מוזיאון יד מרדכי "משואה לתקומה" הוקם בשנת 1968 כאנדרטה לשישה מיליון היהודים שהושמדו בשואה, לאלו שהתנגדו באופן פעיל למשטר הנאצי ולכל אלה שנלחמו עבור עצמאותה של ישראל.

המוזיאון מציג על ציר הזמן את המורשת של העם היהודי ואת האירועים המכוננים שעיצבו את דמותו במאה ה-20: החל מהקמת תנועות הנוער והתרבות היהודית העשירה באירופה שבין שתי מלחמות העולם, השואה, ריכוז היהודים בגטאות, מרד גטו וורשה, העלייה לארץ ישראל, ההכרזה על הקמת מדינת ישראל ועד הקרב ההרואי להגנה על קיבוץ יד מרדכי. המוזיאון משקיף אל בית הקברות לחללי מלחמת העצמאות, ועל קיר ההנצחה של המוזיאון תלויות תמונותיהם של כל חברי הקיבוץ שאיבדו את חייהם במלחמות ישראל או בפיגועי טרור.

תצוגות המוזיאון מבקשות להקים לתחייה את הסיפורים, המקומות, האנשים והזיכרונות ומעניקות למבקרים חוויה מרגשת ומוחשית. התצוגות מספרות את סיפורו המרתק של מרדכי אנילביץ', במסלול תחנות חייו מילדותו בוורשה, דרך תנועת הנוער שעיצבה את דמותו ועד שמצא את מותו כמנהיג מרד גטו ורשה, כמספר את סיפורה של יהדות אירופה כולה.

התצוגות במוזיאון

museum-2
במוזיאון פועל המכון להוראת השואה, המהווה מוסד מוכר להוראת השואה (מפמ"ר) ומומלץ על ידי משרד החינוך וצה"ל לקיום סדנאות, ימי עיון, ימי הכנה למסע לפולין. אלפי חיילים ותלמידים מגיעים במשך השנה לביקור במוזיאון ולהשתתפות בפעילויות המכון. מידי שנה בכ"ז בניסן מארח המוזיאון את העצרת הגדולה הנועלת את אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה ואשר אליה מגיעים אלפי אזרחים מכל רחבי ישראל לרגלי האנדרטה לזכרו של מרדכי אנילביץ (קישור).

תצוגת בית תנועות הנוער

תצוגת בית תנועות הנוער החדשה שנחנכה ב- 2016, מחזירה את המבקרים לאירופה של 1913, אז הוקמה תנועת הנוער הראשונה- תנועת השומר הצעיר. כל תנועות הנוער שבין שתי מלחמות העולם מוצגות באמצעות קן אופייני ששוחזר על פי העדויות של פרופסור ישראל גוטמן, חבר תנועת השומר הצעיר. מבין התנועות המוצגות: השומר הצעיר, תנועת הנוער הציונית, השומר הדתי, גורדוניה, הבונד, פרייהייט, בית"ר ועקיבא. התצוגה כוללת מאפיינים בולטים של תנועות הנוער השונות, המחשה של פעילויות ההכשרה החקלאית והמקצועית שהכינו את בני הנוער לעלייה ולעבודה בארץ ישראל. פנורמת מסכים ענקית של 12X3 מ"ר מציגה את הסיפור של תנועות הנוער בסרטים דוקומנטריים עם תמונות היסטוריות שטרם ראו אור מ- 1913 המאפשרים למבקר חוויה מוחשית ומרגשת.

ורשה בימי תפארתה מתעוררת לחיים

מציגה את הקהילה המפוארת של יהדות ורשה לפני המלחמה מבעד לחלונות בית משפחה יהודית טיפוסית כאשר סיפור ילדותו של מרדכי אנילביץ', עובר בה כחוט השני. הבית והתקופות המשתנות מבעד לחלונותיו, מאפשרים הצצה לחיי הקהילה היהודית התוססים בוורשה, שהייתה הגדולה באירופה ומרכז חשוב של יהודי העולם כולו.

חיים בצל הגזרות

תצוגה זו מתארת את כיבוש ורשה וריכוז היהודים בגטו, את הגזירות, ההשפלות, האיסורים והחרמות שאפיינו תקופה זו. בית אפייני בגטו מוצג על ידי הצצה לחלונות ביתו ומבעד לכל חלון לומדים המבקרים על החיים בגטו – מרפאה, בית כנסת, בית ספר, תיאטרון, ועוד.

קרון הרכבת המשוחזר

הקהל נכנס לקרון רכבת משוחזר בדמות קרונות הרכבת שהובילו את היהודים.
בקרון לומדים המבקרים על תחילת ההתנגדות במרד הראשון שהתרחש ב- 18.1.1943 ובו מוקרן סרט המאפשר הצצה לגטו שנשאר מאחור ולמחנות ההשמדה.

museum-3

גשר היהודים מעל הגטו

המבקרים נכנסים לאולם המתאר את השתלשלות האירועים עד לפרוץ מרד גטו ורשה ועוברים מעל שחזור של גשר היהודים שחיבר בין שתי קצוות גטו וורשה וצופים אל מודל גטו ורשה.

מודל גטו ורשה

מודל מקורי ויחידי מסוגו בעולם של גטו ורשה המורכב מ- 150 בתים מוקטנים בגטו מתקופת טרום פרוץ מלחמת העולם השנייה וכניסת הנאצים לורשה. גטו וורשה היה הגדול בגטאות היהודיים בפולין בתקופת השואה מסתיו 1940 עד אביב 1943 ובשיאו מנה כ-450,000 נפש.

museum-4

שחזור הבונקר מרחוב מילא 18

דגם ממשי ומרגש של הבונקר מרחוב מילא 18, ששימש כמטה הפיקוד של ההתנגדות בגטו וורשה. הבונקר משחזר את השתלשלות אירועי מרד גטו ורשה על כל מאפייניו: נישות של דרגשי השינה, פינות אוכל, פינת רחצה, שירותים, סליקים של נשק, מזוודות, אביזרים, סולמות, ציוד ועוד. בבונקר מוצג הסיפור של הלוחמים ובריחת השורדים דרך מנהרות הביוב באופן שבו המוצגים הסטטיים הופכים חיים. על קיר הלבנים השרופות הענק מוקרן סרט המתאר את שלבי הלחימה העיקריים של מורדי הגטו כשהקהל נמצא בלב האירועים.

פרטים נוספים:

המוזיאון פתוח לקהל הרחב בימי ראשון, שלישי ושישי בין שעות 10:00-14:00
סיורים מודרכים לקהל הרחב בתיאום מראש (משך הסיורים משעה ועד חמש שעות)
בימי שלישי בין השעות 10:00-12:00 המוזיאון פתוח במסגרת "שלישי בשלייקס"

 

בכל ימות השבוע מתקיימת פעילות חינוכית לקבוצות, יש לתאם מראש מול מרכז ההזמנות
לילדים מגיל 10 מוצעת פעילות במסגרת טיולי משפחות ובמסגרות בתי הספר, בנושאים שבין שואה לתקומה, דגש על קרבות תש"ח ביד מרדכי, מרד גטו ורשה ודמותו של מרדכי אנילביץ'.
טל מרכז הזמנות: 08-6720559 אימייל: TYM@YADMOR.CO.IL

מנהל: גיא טיומקין
אוצרת: ורד בר- סמך
מנהלת פדגוגית: תמר הרצברג
מעצב תצוגות: דוד גפני, אמנות ועיצוב בע"מ
אדריכלים: אריה שרון ואלדר שרון

דילוג לתוכן